• Tüm Kategoriler
  • Rehabilitasyonda Evrensel Tasarım ve Herkes İçin Erişilebilirlik

   Rehabilitasyonda Evrensel Tasarım ve Herkes İçin Erişilebilirlik
   Görsel 1
   Fiyat:
   35,00 TL
   35.00 www.anadolunobeltip.com
   Aynı Gün Kargo
   ISBN: 9786257291057
   Editör: Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Kınalı
   Yayın: İstanbul Tıp Kitabevleri
   Baskı Yılı: 2021
   Sayfa Sayısı: 114
    

   ilgi ve teknoloji çağında, ürün ve hizmetler hızla artmakta, çeşitlenmekte ve gelişmektedir. Ürün ve hizmetlere ulaşabilmek her insan için temel bir hak ve özgürlük halini almıştır. Bir toplumun gelişmişlik düzeyi üretebilmek kadar, ürettiği ürün ve hizmetleri tüm bireylere eşit olarak ulaştırabilmekle ölçülür hale gelmiştir. Bu noktada, erişilebilirlik kavramı üzerine düşünmek ve çalışmak, ürün ve hizmet üretimi kadar önemlidir. Erişilebilirlik kavramı günümüzde engellilik kavramını ortadan kaldırma çabasındadır. Engelliliğin, erişebilir bir çevre içinde barınamayacağı ve önemini yitireceği bir gerçektir.

   Erişebilir bir çevrenin oluşması için yapı, ulaşım, eğitim ve hizmet alanlarında evrensel tasarımın benimsenmiş olması esastır.

   Dünyada ve ülkemizde sağlık bilimleri alanı hızla büyümeye devam etmektedir. Farklı disiplinlerden yetişen birçok uzman sonuç olarak aynı amaca hizmet etmektedir: bireylerin sağlıklarını korumak, hastalıkları tedavi etmek ve var olan fonksiyonel kapasiteleri ile bireylerin insan haklarından yararlanarak yaşama devam etmelerini sağlamak. Sağlık ve sosyal bilimlere ait meslekler, koruma-tedavi ve topluma adaptasyon için hizmet üretirken, bu hizmetler için ürün sağlamada fen bilimleri ve mühendislik disiplinleri de aynı amaca hizmet ederler. Bu bağlamda, erişilebilirlik kavramının çok disiplinli bir bakış açısı gerektirdiğini söylemek gerekebilir. Evrensel tasarım ise erişebilirliğin oluşturulmasının en önemli temellerini sunan bütünsel ve standart bir yaklaşımdır.

   Bu kitabın hazırlanış amacı, farklı disiplinlerden gelen birçok uzmanın erişilebilirlik kavramı hakkında çalışmalarında kullanabilecekleri temel bilgileri sağlamak; sağlık bilimleri, sosyal bilimler ve mühendislik-mimarlık öğrencileri için kullanılabilecek temel bir kaynak oluşturmaktı.

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786257291057
   MarkaİSTANBUL TIP KİTABEVİ
   Stok DurumuVar
   9786257291057

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.